Bemutatkozás

A Táplálkozástudományi Intézet fő kutatási tevékenysége az olyan új, egészséget támogató élelmiszerek kifejlesztésére, illetve azok pozitív hatásának tudományos igazolására irányul, amelyek hatékonyan segítik a megelőző és/vagy a terápiás táplálkozást. Egyre több bizonyíték támasztja alá a megfelelő táplálkozás jelentőségét az egészségmegőrzés és a krónikus betegségek kapcsán. Fő célunk a gének/genomok - táplálkozás - hipoxia - pszichés állapotok és fizikai aktivitás ok-okozati összefüggéseinek megértése különös tekintettel a gyulladásos állapotok, az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az inzulinrezisztencia, rák, metabolikus szindróma, szívkoszorúér-betegség, magas vérnyomás és az öregedés összefüggéseiben.

Ugyanakkor, hangsúlyt helyezünk a teljes élelmiszerlánc vertikumán átívelő fejlesztési koncepciók kapcsán, a technológiai folyamatok indukálta fizikai és kémiai módosulásokra, amelyek jelentősen befolyásolhatják a tápanyagok, különös tekintettel a bioaktív hatóanyagok és élelmi rostok biohasznosulását. Feladatunknak tekintjük a helyi jellegű alapanyagokból előállítható magas hozzáadott értékű élelmiszereknek a kifejlesztését a KKV szektorral együttműködve.

Intézetünk négy fő egységből áll:

• ÉLELMISZERFIZIKAI ÉS REOLÓGIAI KUTATÓCSOPORT

• ÉLELMISZERVERTIKUM KUTATÓCSOPORT